اولین جلسه کارگاه ویژه اعضای تخصصی شبکه تضمین کیفیت علوم، تحقیقات و فناوری استان­‌های خراسان رضوی و شمالی به میزبانی هیأت نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت علوم، تحقیقات و فناوری خراسان رضوی

اولین جلسه کارگاه ویژه اعضای تخصصی شبکه تضمین کیفیت علوم، تحقیقات و فناوری استان­‌های خراسان رضوی و شمالی به میزبانی هیأت نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت علوم، تحقیقات و فناوری خراسان رضوی تشکیل شد. در این جلسه که توسط مرکز نظارت و ارزیابی آموزش کشور برگزار شد، دبیر هیأت نظارت و ارزیابی و تضمین کیفیت علوم، تحقیقات و فناوری خراسان شمالی به همراه تعدادی از اعضای هیأت علمی دانشگاه بجنورد که در زمینه انجام ارزیابی درونی و بهبود تضمین کیفیت در گروه آموزشی با رویکرد جدید تجاربی داشتند، حضور داشتند.

آقای دکتر محمد­رضا نیستانی معاون مرکز نظارت و ارزیابی آموزش عالی کشور نیز به ضرورت شکل­گیری شبکه تضمین کیفیت آموزش عالی کشور با رویکرد جدید اشاره و متذکر شد در این رویکرد گفتمان مشترک نقش مهمی ایفا می­کند و باید در حوزه تضمین کیفیت آموزش عالی جامعه­ پذیری صورت گیرد.

وی با اشاره به عناصر شبکه تضمین کیفیت آموزش عالی که شامل مرکز نظارت، ارزیابی آموزش عالی وزارت متبوع هیأت­های ناتک علوم، تحقیقات و فناوری استان­ها و مدیران دفاتر ناتک دانشگاه می­شود بر فقر منابع انسانی مؤثر و همچنین فقدان شبکه کارآمد به عنوان نقطه ضعف نظام آموزش عالی و استفاده مؤثر از این شبکه تأکید کرد.

دکتر نیستانی بر ویژگی­‌ها و خصوصیات افراد و منابع انسانی شبکه، همچون داشتن دانش درباره ارزیابی و مسؤلیت­‌پذیری در مطالعه در این زمینه و همچنین باور به ارزیابی درونی و تأثیر آن اشاره و تأکید کرد؛ هدف اصلی این شبکه برنامه محور شدن گروه­‌های آموزشی است چون برخی از گروه­‌ها همچون مدرسه اداره می­شوند.

معاون مرکز نظارت و ارزیابی آموزش عالی کشور به نقش رؤسای دانشگاه‌­ها و حمایت از این شبکه اشاره و یادآور شد رؤسای دانشگاه‌­ها لازم است در اولین کارگاه حضور داشته باشند. این ضرورت باعث خواهد شد رئیس دانشگاه هم خودش برنامه داشته باشد و هم از مدیر­گروه­‌ها بخواهد تا برنامه­‌ محور باشند.

سپس آقای دکتر جعفری ثانی ضمن خوشامدگویی به اعضا، بیاناتی در خصوص ضرورت تحول بنیادی در آموزش عالی در فرایند یاد­دهی و یادگیری اشاره و بر ضرورت تداوم شبکه تضمین کیفیت تأکید کرد.

در ادامه آقای دکتر عباسی دبیر هیأت ناتک خراسان شمالی، به خروجی بعد از اجرای ارزیابی درونی و بهبود تضمین کیفیت اشاره و تأکید کرد باید ارزیابی درونی و بهبود تضمین کیفیت در گروه آموزشی خروجی ملموس داشته باشد و رئیس دانشگاه در انتخاب مدیران گروه و ابلاغیه حکم انتصاب آنان بر این مهم تأکید کند. در این جلسه اعضای هیأت علمی دانشگاه بجنورد آقایان دکتر نودهی مدیر­گروه ریاضی و دکتر کریمی مدیر­گروه صنایع دانشگاه بجنورد و خانم دکتر قلعه‌­نویی مدیر­گروه فیزیک دانشگاه کوثر در زمینه ارزیابی درون­ گروهی و بهبود تضمین کیفیت در گروه آموزشی بیاناتی ارائه کردند.

018bb5f865fa59025ac626afb1e9040bl  30c82bacedb2949e749804cae6f05f52

330x250x2a7765b375a4a6e9bf76b8733630e3e3.jpg.pagespeed.ic.fPVGzPHzf5  d9a925d4ed1a0d484a31f1bdc9f83ffd


 

                        

 

                        

 

                        

 

                        

 

                                                                  

rotbebandi

1543317620-n1

1544

1543317657-n3