برگزاری کارگاه هم اندیشی ویژه اعضای کارگروه های تخصصی هیأت ناتک عتف خراسان رضوی

 

با شروع دوره پنجم فعالیت های هیأت های نظارت و ارزیابی استانی و انتصاب تمامی اعضای کارگروه های تخصصی نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت زیر نظام های موجود در هیأت استانی خراسان رضوی و آشنا نبودن بعضی از اعضای جدید با فعالیت و عملکرد هیأت های استانی یک کارگروه آموزشی روز سه شنبه مورخ دهم تیر ماه سال جاری درسالن جلسات دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

در این کارگاه که به مدت 4 ساعت در تاریخ 1399/04/10  به صورت حضوری و با رعایت تمام پروتکل های بهداشتی مقابله با همه گیری بیماری کوئید 19 برگزار شد، آقای دکتر جعفری ثانی دبیر هیأت نظارت و ارزیابی و تضمین کیفیت علوم، تحقیقات و فناوری خراسان رضوی ضمن خوش آمد گویی به اعضای حاضر در کارگاه، تاریخچه مختصر از تأسیس هیأت های استانی ارائه  و ضمن اشاره به ساختار هیأت و کارگروه های تخصصی به رویکردهای هیأت نظارت و ارزیابی و تضمین کیفیت علوم،  تحقیقات و فناوری استان خراسان رضوی از جمله تضمین کیفیت از طریق تعامل جدی با دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی استان، توانمندسازی منابع انسانی و ایجاد شبکه های تضمین کیفیت  و همچنین تعامل با سایر دستگاه های اجرایی را مطرح کرد. این کارگاه با تبادل و بحث  و بررسی راهکارهایی در خصوص ارتقاء کیفیت آموزش در شرایط همه گیری بیماری کوئید 19 ادامه پیدا کرد.

در ادامه این کارگاه مشکلات موجود در نظام آموزش عالی و راه های مقابله و حل این مشکلات بررسی شد. مشکلاتی همچون ناکارآمد بودن خروجی عمده دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی، تأثیرگذار نبودن خروجی پژوهشکده ها، وجود مدرک گرایی افراطی و وجود تقاضای زائد برای کسب مدرک، سو استفاده در زیر نظام آموزش عالی آزاد را موجب شده است تا با تبلیغات اغوا کننده مبادرت به مدرک فروشی کنند. همچنین مشکلات ناشی از کاهش دانشجو و لزوم کاهش تعدد مراکز دانشگاهی، لزوم بازگشت دانشگاه ها به مأموریت و رسالت اصلی  خود و عدم جذب دانشجو به هر قیمتی مطرح و بحث و بررسی شد.

برای ارتقای کیفیت نظارت و ارزیابی استفاده از مشاوره های مؤسسات اعتبار سنجی خصوصی و لزوم ایجاد یک تشکل مستقل برای طراحی الگوی مطلوب آموزش مجازی (یادگیری الکترونیک) و ضرورت آمادگی برای نیم سال تحصیلی آینده در شرایط بیماری کرونا نیز مطرح شد همچنین پیشنهاد شد در خصوص تهیه محتواهای مناسب و مطلوب برای تدریس و یادگیری الکترونیکی تمهیدات جدی اندیشیده شود.

شایان ذکر است برای اعضای جدید هیأت در دوره پنجم فعالیت، قبلا کارگاه آموزشی برگزار شده است.

 

PHOTO-2020-07-01-13-16-541 IMG-9623PHOTO-2020-07-01-13-16-54

 

 

rotbebandi

1543317620-n1

1544

1543317657-n3